Oddílové aktivity

Tento článek Vám představí alespoň pár stěžejních oddílových aktivit.

Přehled oddílových aktivit:

• Skauting
  • Výpravy a tábory
  • Tématické hry
  • Commandos
  • Sport

Skauting

Skauting, to jsou dvě základní věci – jednak skupina lidí, přátel a kamarádů – jednak příležitost žít život dynamicky a smysluplně. Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou – a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci.

V našem oddílu se zaměřujeme na prohloubení skautských dovedností, kterými jsou například bezpečné rozdělávání ohně (a to i na sněhu, bez papíru a podobně), spaní v přírodě ve stanu i pod improvizovaným přístřeškem, orientace v přírodě podle mapy a buzoly, zacházení se sekerou a nožem a další skautské dovednosti. Součástí skautingu je i duchovní rozvoj dítěte. Děti se učí žít dle skautského zákona a slibu, uznávat a ctít hodnoty a autority.

Výpravy a tábory

Vícedenní akce mimo domov a několika týdenní tábory určitě patří ke skautingu. Výpravy jsou na různá témata zpravidla jednou do měsíce. V letních dnech trávíme čas v přírodě a pod stanem, v zimních na skautských chatách nebo srubech. Výprav je za rok opravdu hodně. Některé jsou tradiční jako Ivančena - výprava na Lysou horu, jiné tématické výpravy. Často také jezdíme pod stan nebo si stavíme improvizované přístřešky.

Tábor se zpravidla koná jednou do roka a běžně bývá 14-ti denní. Celý tábor se nese ve skautském duchu i nějakém tématu. Právě tábor je akce, která dá skautům nejvíce. Skautské tábory jsou jiné než ty komerční, děti si musí samy uklízet, pomáhat při vaření a umývat nádobí. Musí se starat o chod tábora, což zahrnuje například základní táborové práce. Celé je to ale vynahrazeno něčím, co nelze snadno popsat. Zkušeností, zážitkem, vzpomínkou.

Tématické hry

Hry na určité téma nazýváme symbolickým rámcem. Symbolický rámec je možné chápat jako určitý „obal“ skautského programu, který mu dodává atraktivitu a zvětšuje motivaci dětí. Symbolický rámec také rozvíjí fantazii a představivost dětí a učí je zábavnou formou jinak nudná témata.

V našem oddílu děti na výpravách a táborech zažily již mnohá dobrodružství od fantasy světů až po sci-fi akce. Mezi oblíbené akce dětí patří historické výpravy ze světa Zaklínače a jednodenky z našich dějin (jednodenní městská hra k různým historickým událostem, jako např. ukončení 2. světové války, atentát na Heydricha apod.) Tábory a výpravy jsme měli například na téma Hobit, Hvězdná brána, Samurajové, Piráti, Akta X, bitva Severu proti Jihu a další.

Commandos

V rámci oddílové činnosti pořádáme akce s označením Commandos. Tyto akce jsou oproti ostatním odlišné, využíváme při nich airsoftových zbraní. Právě z toho důvodu jsou tyto typy akcí určené pro starší členy (15+), kteří mají k této činnosti souhlas rodičů.

Náplň takových akcí je různorodá, od airsoftových bitev, přes nácvik taktiky, až po náročné vícedenní kurzy. Právě na takových kurzech si někteří kluci mohou šáhnout na dno svých sil nebo zdokonalit své dovednosti v oblasti topografické či střelecké přípravy. Nošení těžkých batohů a přespávání v maskovaných improvizovaných přístřešcích je samozřejmostí.

Sport

Sport patří mezi velmi častou aktivitu skautských oddílů. V létě se snažíme trávit co nejvíc času venku na hřiští hraním fotbalu a volejbalu. V horkých dnech zdokonalujeme svoje vodácké dovednosti na pramici či raftu. V zimě se sněhu nebojíme! Zvládneme všechno od budování improvizovaných přístřešků a následného přespání až po celodenní výlet na běžkách.

Zpracovali: Alča, Louda, Mára, Doulis, Bilbo, Kemo