Ivančena 2019

V posledních dnech II. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1.oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny.

Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě a i když komunisté chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo.

Mohyla v sobě nese nejen dramatický osudový příběh, ale stala se také výmluvnou symbolikou. Do nedávné doby zabírala asi 40 m2 a sahala do 4 metrové výšky. Vše se již ale změnilo, protože skauti mohylu kompletně zrekonstruovali a tento rok se tak vydáváme k úplně nové mohyle.

Doplňující informace:

Termín: 26. 04. 2019 - 28. 04. 2019
Místo: Lysá hora
Sraz: 16:25 hodin, vlakové nádraží Otrokovice
Návrat: 12:05 hodin, vlakové nádraží Otrokovice
Cena: 380,- Kč (doprava, ubytování)

Dokumenty ke stažení:

Je nutné včas uhradit nevratnou zálohu 100,- Kč. Hlavně především kvůli rezervaci ubytování.